STRONA GŁÓWNA
 Informacje o GCI
 Galeria GCI
 Kursy, szkolenia
 Gmina Żarnów
 Dni Żarnowa
 Turystyka
 Kultura
 Sport
 GCI w Łódzkim
 Ważne adresy
 Ogłoszenia
 • Kultura

  Dzień Kobiet

  Kobiety... - przykrywają kolorem bezmiar samotności, rzucają wyzwanie błahemu życiu         ( Anatol France ). Pod takim hasłem 8 marca odbyła się bardzo miła uroczystość w Filii Bibliotecznej w Skórkowicach. Spotkały się tam czytelniczki tej biblioteki oraz władze gminy Żarnów na czele z wójt Marią Morawską . Zgodnie z wiodącym hasłem przygotowano inscenizację , gdzie podkreślano szczególną rolę kobiet we współczesnym świecie. Wystąpiły dzieci kl. V Szkoły Podstawowej w Klewie pod opieką nauczycielki Teresy Kaczmarek. Szczególnie aktywny i życzliwy kobietom  sołtys wsi Zdzisław Kaczmarek  w imieniu męskiej społeczności przekazał na ręce Pani Wójt kwiaty i moc życzeń wszystkim paniom. Część kulinarną uatrakcyjnił pięknie przygotowany stół szwedzki z możliwością uzyskania przepisów konsumowanych sałatek i nowatorskich wypieków. Inicjatorami tego nietypowego spotkania byli: kierownik filii bibliotecznej Krystyna Zdun, GBP w Żarnowie oraz rada sołecka Skórkowic. 

   

                 8 marca   8 marca

  Wiejski Dom Kultury w Skórkowicach

  W dniu 5 października b.r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej placówki kulturalnej na terenie gminy Żarnów – Wiejskiego Domu Kultury w  Skórkowicach.

  Jego siedzibą stał się zmodernizowany budynek mieszczący również miejscową bibliotekę publiczną.

  Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz gminnych -  wójt Marię Morawską, radnych Rady Gminy - członków  Komisji Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Zdrowia , radę sołecką, kierowników gminnych jednostek oświatowych i kulturalnych oraz duchowieństwo.

  O godzinie 10.30. wójt gminy wspólnie z sołtysem Skórkowic – Zdzisławem Kaczmarkiem dokonała przecięcia wstęgi, a proboszcz tutejszej parafii – Stanisław Styś, poświęcił oddany do użytku wszystkich mieszkańców budynek. Dla upamiętnienia chwili uczestnicy spotkania wspólnie posadzili przed  wejściem do domu kultury ozdobne drzewka.

  „Cieszymy się, że zakończono w naszej gminie kolejna inwestycję realizowaną przy wsparciu funduszy unijnych” – powiedziała wójt Maria Morawska, dodając, iż w Skórkowicach niebawem rozpoczynają się prace nad termomodernizacją strażnicy OSP oraz przebudową placu i parkingów w centrum miejscowości.

  „Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powołania do życia jednostki, która ma za zadanie wpływać na rozwój kultury i integrować lokalną społeczność. Dzięki przychylności wójt, komisji kultury i rady sołeckiej udało nam się zrealizować wspólny cel”  - posumowała kierownik biblioteki Krystyna Zdun, od początku zaangażowana w przygotowania i realizację idei powstania Domu Kultury w Skórkowicach.

                                                                                                                        R.K

                   Otwarcie WDK w Skórkowicach

  GOLDEN LIFE W ŻARNOWIE

  W sobotę, 9 września b.r. w ramach obchodów „Dni Żarnowa 2006” organizatorzy imprezy przewidzieli niezwykle atrakcyjną niespodziankę dla fanów muzyki rockowej.

  O godzinie 20.00 na placu „Targowica” wszyscy obecni  mieli okazję zabawić się na żywo     z gwiazdą wieczoru -  jednym z najpopularniejszych polskich zespołów rock`n`rollowych – Golden Life.

  Ta, powstała w Gdańsku,  formacja, od początku swego istnienia zaliczona została to tzw. nowej fali z Trójmiasta. Wielokrotnie gościła na koncertach w Jarocinie, na Odjazdach, , w Opolu, oraz trasach „Lata z Radiem” i Inwazji Mocy.

  Wielkim sukcesem był dla Golden Life występ na Pop Song Festival w austriackim Bregenz,

  gdzie wyprzedzając ponad trzydziestu konkurentów z innych państw zdobył główną nagrodę a następnie prezentował swe teledyski w muzycznej stacji MTV.

  Na dyskografię zespołu składa się 6 płyt długogrających m.in. ”Midnight Flowers”, „Natura”, „Samasyrop” oraz wiele wydanych singli i realizowanych projektów przy udziale innych znanych artystów.

  Podczas występu w Żarnowie nie zabrakło zaśpiewanych charakterystycznym głosem Adama Wolskiego,  takich znanych hitów jak: „Oprócz błękitnego nieba”, „Helikopter” czy „Dobra, dobra, dobra” .

  Do czasu rozpoczęcia głównego koncertu publiczność była świadkiem żywiołowego występu zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu „Szansa na sukces” oraz finalisty programu „Bar” – Grzegorza Markockiego z własnym zespołem.

  W trakcie dwugodzinnego show zaprezentował on własne kompozycje oraz najpopularniejsze przeboje rockowe.

  Po wspomnianych występach, ok. godz. 22.00 „ostro” zagrali młodzi, utalentowani muzycy z piotrkowskiej grupy „Amnezja”.

  Pokaz sztucznych ogni był znakiem do całkowitej zmiany muzycznego klimatu podczas sobotniej nocy „Dni Żarnowa 2006”.

  Na głównej scenie zainstalował  się łódzko - gdański „Groove Factory” z  dj Sanctusem oraz Crazy DJ –em , którzy poprowadzili szalone party dance do „białego rana”.                                                          

                                                                                                         R.K         

                                             Golden Life                                                                     

                                      

  Koncert zespołu "Toples" w Żarnowie

  10 września 2006 r., w ramach obchodów „Dni Żarnowa 2006”, na żarnowskiej scenie muzycznej zaprezentowała się czołowa polska formacja muzyki disco dance – zespół Toples. Grupa, której lideruje Marcin Siegieńczuk zadebiutowała w 1998 r. i dzięki pierwszej swojej płycie zatytułowanej „Ciało do ciała”, od razu zyskała sobie wielkie grono fanów i stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych, w swoim gatunku muzycznym.

  Potwierdzają to liczne nagrody i wyróżnienia, które Toples otrzymuje za swoje dokonania     w dziedzinie muzyki tanecznej, m.in. nagroda za najlepszy debiut muzyki disco polo  w Ostródzie, Złoty Głos na festiwalu Dance w Opolu, a także  nagrody publiczności i zwycięstwa na corocznym Ostródzkim Festiwalu Muzyki dance i disco polo .

  Dyskografia Toples to 8 albumów, m.in. sprzedane w rekordowych nakładach : „Nie mydło nie granat”, „Zostajemy do końca”, „Kobiety rządzą nami”.

  Dla wielbicieli dyskotek i muzyki dancowej utwory: „Ciało do ciała”, „Jedna noc to za mało”, „Sąsiadka” czy „Hej, dobry DJ” – to hity, których nie może zabraknąć podczas żadnej dobrej zabawy.

  Wielkia frekwencja i  zainteresowanie jakie towrzyszyły koncertowi także w ubiegłym roku, kiedy to w Żarnowie w drugim dniu obchodów gminnego święta wystepował zespół Classic, reprezentujący podobny styl muzyczny, spowodowały, iż 10 września o godzinie 20.00 Plac „Targowica” w Żarnowie zamienił się w jedną z największych dyskotek w regionie.

  V Międzynarodowe Targi Turystyki „Voyager”
  W dniach 7-9 kwietnia 2006 r. Urząd Gminy w Żarnowie uczestniczył wraz z Wydziałem Promocji, Zamówień Publicznych i Funduszy Unijnych Starostwa Powiatowego w Opocznie, w V Międzynarodowych Targach Turystyki „Voyager” w Kielcach.
  Stoisko promocyjne Powiatu Opoczyńskiego, stylizowane na dawną, tradycyjną opoczyńską chatę ze swojskim jadłem wzbudziło wielkie zainteresowanie kilku tysięcy zwiedzających. Dodatkowymi atrakcjami na powiatowej ekspozycji, obok bogatej oferty turystycznej, była m.in. oryginalna prezentacja pasieki z degustacją wielu gatunków miodów oraz pokaz strojów i twórczości ludowej.
    
  Targi turystyczne
     
          
    Przegląd Poezji "Krajobrazy Polskie"
         W imprezie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, którzy prezentowali po dwa utwory sławiące piękno krajobrazu ojczystego. Konkurs prowadził prezes Oddziału PTTK w Żarnowie – Włodzimierz Szafiński.
  17 marca br. w piątek, w Gminnym Centrum Informacji w Żarnowie odbyła się X edycja Przeglądu Poezji „Krajobrazy Polskie”, zorganizowanego przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego i Urząd Gminy w Żarnowie.
  Jury w składzie : Krystyna Nojek – przewodnicząca, oraz Jadwiga Kozak i Grażyna Szafińska – członkowie komisji, oceniało prezentacje biorąc pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.
  W kategorii klas I-III szkół podstawowych najlepszymi okazali się:
  I miejsce – Małgorzata Leśniewska – SP w Żarnowie
  II miejsce – Katarzyna Wach – SP w Paradyżu
  III miejsce – Dawid Karkocha SP w Sokołowie
  Wyróżnienia otrzymali:
  Milena Grabowska – SP w Paradyżu
  Łukasz Leśniewski – SP w Przyłęku
  Joanna Salamaga – SP w Żarnowie
  W kategorii klas IV-VI :
  I miejsce – Sylwia Cisowska - SP w Żarnowie
  II miejsce – Mariusz Brzeski – SP w Sokołowie
  III miejsce – Ewa Pacała – SP w Żarnowie
  Wyróżnienie otrzymała:
  Weronika Langier – SP w Przyłęku
  W kategorii Gimnazjum:
  I miejsce – Patrycja Matyjaśkiewicz - Gimnazjum w Żarnowie
  II miejsce – Paulina Marcinkiewicz - Gimnazjum w Żarnowie
  III miejsce – Aleksandra Szmigiel – Publiczne Gimnazjum w Dąbrowie nad Czarną
  Wyróżnienia otrzymały:
  Joanna Kacperczyk – Publiczne Gimnazjum w Dąbrowie nad Czarną 
  Patrycja Laszczyk – Publiczne Gimnazjum w Dąbrowie nad Czarną  
     
   
  Przegląd Poezji
   
       
    
          350  rocznica Bitwy pod Żarnowem
  W dniach 9-11 września 2005 r. podczas Dni Żarnowa obchodzono 940 rocznicę pierwszej wzmianki o Żarnowie w źródłach pisanych, a już 16 września przypadła kolejna okrągła rocznica – 350 lat temu doszło pod Żarnowem do największej bitwy w dziejach Ziemi Opoczyńskiej. Dokładnie w tym samym dniu, w roku 1655 nasze wojska  prowadzone przez króla Jana Kazimierza starły się armią szwedzką. Niestety Polacy musieli ulec przeważającym liczebnie i doskonale uzbrojonym wojskom Karola Gustawa.
  Aby uczcić pamięc 1000 poległych żołnierzy polskich z inicjatywy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim i Oddziału PTTK w Żarnowie na Mierzińskiej Górze – miejscu historycznych walk zorganizowano rycerską prezentację połączona z plenerową lekcją historii. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Ziemi Piotrkowskiej - Piotr Gajda ze szczytu góry w ciekawy sposób przedstawił licznie zgromadzonej młodzieży, obraz wydarzeń odgrywających się  w tym miejscu 350 lat temu. Odbyła się także prezentacja strojów  i uzbrojenia ówczesnych armii. Największe zaciekawienie wzbudziły wystrzały artyleryjskie. Wójt Gminy Żarnów – Maria Morawska osobiście odpaliła lont z armaty i hakownicy.
  Zainteresowanie miejscową historia i starymi militariami uczniów żarnowskich nie uszło uwadze przedstawicieli Muzeum z Piotrkowa Tryb., którzy już zapowiedzieli utworzenie  młodzieżowego bractwa rycerskiego oraz pomoc w zorganizowaniu muzeum historyczno – ludowego w Żarnowie.
          
                    
   
     Rocznica bitwy


          Krajobrazy pachnące mietą  

                Od 9 września 2005 r. przez kolejne dwa tygodnie mieszkańcy Żarnowa i odwiedzający goście mieli okazję zapoznać się w siedzibie Urzędu Gminy, z ciekawą i oryginalną wystawą prac florystycznych autorstwa znanej w woj. łódzkim animatorki kultury, dyplomowanej nauczycielki miejscowej szkoły podstawowej - Grażyny Szafińskiej.
  Artystka jest także członkiem Zarządu Oddziału PTTK w Żarnowie i Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza w Tomaszowie Mazowieckim.
  Uczestniczy z młodzieżą w licznych konkursach, festiwalach i przeglądach odnosząc sukcesy w dziedzinie recytacji, krasomówstwa i  piosenki.
  Otrzymała m.in. odznakę „ Zasłużony działacz kultury” , wyróżnienie Ministra Kultury
  i Sztuki w dziedzinie teatru. oraz Medal „ Andrzej Frycz – Modrzewski”. Swoje zainteresowania pracami florystycznymi zawdzięcza wizycie w szkole artystycznej w Wilnie, która zainspirowała ją do tworzenia w oparciu o tworzywo jakim są rośliny.
  Na wystawę zatytułowaną ‘”Krajobrazy pachnące miętą” złożyły się  obrazy przedstawiające otaczającą nas przyrodę, artystycznie skomponowane  m.in. z kwiatów, traw
   i ziół, uzupełniane akcentami malarskimi.
  Wszyscy zainteresowani niekonwencjonalna sztuką Grażyny Szafińskiej mogli zobaczyć „pachnące krajobrazy” także w minioną niedzielę podczas XXX Regionalnego Święta Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej w Fałkowie.
   
     Autorka wystawy


            Rzeźbiarz ludowy z Sielca
   
  Tegoroczne Dożynki Gminne w Żarnowie, organizowane po raz pierwszy od 25 lat, stały się znakomitą okazją do zaprezentowania ludowych tradycji naszego regionu i promocji miejscowych talentów artystycznych. Ludowe święto zainspirowało i zachęciło nieznanych dotąd szerzej twórców zamieszkałych na terenie gminy do „podzielenia się” z innymi efektami swojej pracy. Wiele z nich, powstałych często wyłącznie dla własnej satysfakcji, podobało się i znalazło uznanie wśród zwiedzających wystawy.
  Największe zainteresowanie wzbudziła specjalnie przygotowana na okazję Dożynek, ekspozycja rzeźby ludowej Bogdana Pacyniaka z Sielca. Za swoje pierwsze prace  o charakterze sakralnym w 1996 roku otrzymał wyróżnienie na wystawie pod patronatem Civitas Christiana w Kielcach, później zaprzestał zajmować się rzeźbiarstwem, a po latach          z dużym zaangażowaniem podjął swe zainteresowania tworząc prace o bardzo różnorodnej tematyce. Wśród twórczości Bogdana Pacyniaka można znaleźć wiele rzeźb religijnych, związanych z przyroda, życiem dawnej wsi, a także zmysłowe i frywolne postacie kobiece.
  Zainteresowani sztuką ludowa będą z pewnością jeszcze mieli okazje przyjrzeć się im ‘na żywo’, bowiem autor zamierza skorzystać z wielu otrzymanych zaproszeń na imprezy         o charakterze folklorystycznym na terenie naszego powiatu.
   
  Rzeźbiarz   Rzeźby